Alearga pentru o HOSmasina la Semimaraton Brasov Intersport

Cauza

Dintre serviciile oferite de HOSPICE Casa Speranței, îngrijirile paliative la domiciliu ocupă ponderea majoră, întrucât bolnavii în stadii avansate și terminale de boală prefera sa fie ingrijiti la domiciliu, prin personal de specialitate care sa asigure vizite regulate, in functie de nevoile specifice fiecarui pacient.

Majoritatea bolnavilor devin imobilizați la pat și de obicei sunt refuzați de spitale pentru reinternări (sau refuză ei înșiși internarea) în stadiile avansate și terminale de boală. În aceste condiții asistarea la domiciliu este singura variantă de asigurare a unei calități cât mai bune a vieții pentru bolnav și aparținător.

HOSPICE Casa Speranței asigură numai în judeţul Braşov îngrijiri gratuite la domiciliu, în mod curent, pentru 150 de adulţi şi 120 de copii bolnavi de cancer sau de alte maladii limitatoare de viaţă. Atunci când controlul durerii şi al celorlalte simptome supărătoare este dificil, echipele medicale de la HOSPICE sunt nevoite să efectueze chiar şi două vizite în aceeaşi zi către acelaşi pacient.

Serviciul de îngrijire la domiciliu pe raza judeţului se face cu ajutorul a 25 de autoturisme, pe care HOSPICE le-a achiziţionat sau le-a primit ca donaţie de-a lungul timpului. Jumătate dintre acestea sunt mai vechi de zece ani şi sunt extrem de uzate din cauza condiţiilor dificile de drum parcurs.

Obiectiv

Pentru a îşi duce mai departe misiunea şi pentru ca echipele medicale să poată ajunge la cât mai mulţi pacienţi, HOSPICE trebuie să îşi întinerească parcul auto. HOSmaşina este doar începutul demersului iniţiat de fundaţie, iar pentru achiziţionarea acesteia este nevoie de sprijinul a cât mai mulţi alergători.

Cu ajutorul tău, ne propunem să strângem suma necesară cumpărării unui autoturism cu care echipele medicale să poată ajunge la pacienţii care au nevoie de HOSPICE.

Când boala nu mai are şanse de vindecare, suntem cu toţii datori să aducem alinarea suferinţei.

Aleargă la Semimaraton Brasov Intersport pentru HOSPICE și ajută-ne să obținem o HOSmașină! Asociatia Cetatea Brasovului, organizator evenimentului, ofera inscrierea gratuita in concurs a primilor 50 fundraiseri care strang sume de 500 lei.

De asemenea, vor fi premiati in cadrul festivitatii de premiere a concursului 3 fundraiseri cu cele mai mari sume stranse.

Devino fundraiser la Semimaraton Brasov Intersport!

Donati pentru bine, donati pentru HOSPICE

Dovada ca alergatul face minuni sunt chiar eu care practic acest sport pentru sanatatea mea, dar doresc sa ajut si pe cei care nu pot face asta. Asada

IMPREUNA FACEM SCHIMBAREA!

E atat de simplu sa faci un lucru bun cu un efort atat de mic!  Noi credem ca este important sa fim tot mai multi care sa facem lucruri bune! Asa s

Traian-Cristian David-Matei alearga pentru HOSPICE Casa Sperantei la Semimaraton Brasov 2014

Salutare, Numele meu este Traian-Cristian David-Matei si alerg la Semimaraton Brasov pentru HOSPICE Casa Sperantei. Motto-ul meu este: "Dincolo de fer

Alerg pentru Hospice, alerg pentru cei pe care nici medicina nu ii mai poate ajuta

Sunt medic chirurg in cadrul Institutului Clinic Fundeni, Clinica de Chirurgie Generala si Transplant Hepatic si ma lovesc zilnic de cazuri disperate,

Alerg pentru Hospice!

Am ales sa particip la acest semimaraton pentru ca imi plac provocarile si mai ales pentru ca imi place sportul. Alerg din placere si pentru o viata

Alerg pentru Hospice!

Concursul este o provocare pentru mine, alerg pentru ca imi place si pentru ca acest lucru imi aduce o stare buna, psihic si fizic. Sunt sigura ca mul

Alerg din nou pentru Hospice!

De regula merg la munte pentru bucuria parcurgerii traseului. Acum, parcurgerea traseului imi ofera si satisfactia de a contribui la cumpararea HOSma

Alerg pentru Hospice!

Alerg pentru că îmi doresc și pentru că mi-am propus. Cred că omului îi este suficient să își dorească din toată inima și îi va fi mult m

Alerg pentru Hospice!

Alerg, de obicei, cu un motiv. Vreau sa particip la o competitie si acest lucru ma motiveaza sa ma antrenez mai mult. Dar nu este singurul lucru car

Alerg pentru Hospice!

In general alerg pentru mine, pentru buna dispozitia mea. E imbucurator sa pot alerga si pentru altii, in acest caz pentru cauza HOSpice. Sper sa stra

Alerg pentru Hospice!

E primul (semi)maraton la care iau parte. Am decis sa particip din dorinta de a îmi cunoaste si a îmi depasi limitele pe care constant mi le-am sube

Alerg pentru Hospice!

Muntele pentru mine nu a fost până acum sinonim cu alergarea. Dar exista un început pentru toate. Nu e primul eveniment caritabil la care particip.

Running can change lives!

Running is my passion, and therefore I wish to support Hospice in their passion for helping other people lives.

Alerg Semimaratonul Brasov Intersport pentru HOSPICE Casa Sperantei - achizitia unei HOSmasini

Sunt la start. Am atac de panica, dar incep sa alerg. Incerc sa imi controlez ritmul. Primii km trec repede. Zic ca sunt in forma. Brusc abia mai res

Alerg pentru HOSPICE! Alerg pentru o HOSmasina!

VREAU sa sustin HOSPICE in actiunile continue pe care le realizeaza pentru semenii nostri cu boli grave/incurabile în stadii avansate. VREAU ca cei c

Eu alerg pentru viata, tu sustine viata!

Hospice Casa Sperantei este un exemplu de daruire prin serviciile oferite. persoanelor suferinde de boli grave sau incurabile. Doresc sa fiu alaturi

Te invit sa alergam, sa zambim si sa ajutam oameni!

Salut! Sunt Mihaela si pe 5 aprilie voi alerga primul meu semimaraton, la Brasov. Am emotii cat casa, iar pentru o motivatie si mai puternica de a ter

HOSPICE-ul merita o HOSmasina!

Am sustinut Hospice in cadrul Ultra Swim si o voi face ori de cat ori mi se ofera ocazia.

Alerg pentru HOSMasina

Cred că pot ajuta, iar HOSPICE face multe lucruri bune :)   Mulțumesc pentru susținere: