Susține Școala HOSPICE @ Expediție românească pe Großglockner & Eiger (24 August – 5 Septembrie)

Dată: 05 September 2018

Großglockner, cu altitudinea de 3.798 m deasupra n.m., este vârful montan cel mai înalt din Austria, situat în partea de sud a masivului Hohe Tauern, la granița dintre Carintia și Tirolul de Est. Pe versantul de nord-vest se află ghețarul Pasterze unul dintre cei mai mari ghețari din Alpii Răsăriteni. Caracteristica vârfului este forma lui piramidală cu două piscuri Kleinglockner (3.770 m), și Großglockner (3.798 m).

Eiger, cu altitudinea de 3.970 m deasupra n.m., este pe locul șapte din masivul Alpii Bernezi, situat în cantonul Berna (Elveția), iar împreună cu Mönch (Călugărul) și Jungfrau (Fecioara) domină regiunea Bernei de Sus (Berner Oberland). Numele de Eiger este pentru prima oară amintit în anul 1252 ca „mons Egere“.

Eliza Nitescu pune efortul ei de a ajunge pe varful Großglockner in slujba sustinerii cauzei Hospice Casa Sperantei.