#facemloc și pentru ei

Status: Fundraising

Bolnavii de cancer au primit două lovituri în pandemie: o dată din cauza COVID, apoi pentru că au avut cu greu acces la îngrijirea de care au urgent nevoie.  Noul coronavirus ne-a schimbat tuturor viețile și a afectat întreaga societate, însă în același timp a schimbat radical activitatea spitalelor care nu tratează Covid-19, iar pentru pacienții oncologici povara unei boli incurabile a fost și mai grea.

De aceea, bolnavii de cancer sunt printre cei mai afectați în pandemie. Diagnosticul întârzie, iar îngrijirea de care au nevoie este amânată sau chiar anulată. Bolnavii incurabili au devenit, “ceilalți”, pacienții despre care se vorbește mai puțin,  pentru care se donează mai puțin, care sunt ajutați mai puțin.

Pacienții incurabili au nevoie de noi, mai mult ca oricând. Listele de așteptare sunt cumplit de lungi. Cererea era uriașă și înainte – există peste jumătate de milion de pacienți oncologici în evidența medicilor de familie – însă în pandemie solicitările au crescut dramatic. HOSPICE Casa Speranței lansează, din nou, un apel public în numele pacienților oncologici: #facemloc și pentru ei.

Vrei să fii fundraiser? Contactează Organizația

Evenimente fundraising

31 Dec 2021

30 Day Fundraising Challenge ~ 2021

In beneficiul: #facemloc și pentru ei

Nu ești neapărat un sportiv pasionat, ziua ta de naștere a trecut, nu ai o provoare personală pe care să o folosești pentru a promova o cauză, dar vrei să ajuți organizând propria ta campanie de fundraising pe o perioadă determinată pentru cauza în care crezi.

31 Dec 2021

Daruieste ziua ta ~ 2021

In beneficiul: #facemloc și pentru ei

Prin galantom.ro îți poți îndemna prietenii care vor să iți cumpere un cadou de ziua ta să facă în schimb o donație pentru una dintre cauzele beneficiare cu care rezonezi.

Mos Craciun Galantom ~ 2020

In beneficiul: #facemloc și pentru ei

Galantom iți propune să fii tu Moș Craciun pentru cei la care Moșul nu ajunge, sau cei care au nevoie de ajutor.

Daruieste ziua ta ~ 2020

Provocarea sportivă de acasă ~ 2020

In beneficiul: #facemloc și pentru ei

Te așteptăm cu provocări sportive de acasă pentru o cauză caritabilă pe Galantom!

Shave to save ~ 2020

In beneficiul: #facemloc și pentru ei

Provocare constă în ați tunde părul la zero pentru a empatiza cu bolnavii de cancer și a atrage atenția asupra greutăților cu care ei se confruntă în lupta cu aceasta boală pentru care nu s-a descoperit un leac.